VOĆNE KISJELINE I HEMIJSKI PILING ZA
RJEŠAVANJE PROBLEMA MLADALAČKIH AKNI i OŽILJAKA
Od toga kako čovjek doživljava svoju spoljašnost, zavisi njegovo raspoloženje I samopouzdanje. Naročito sa početkom puberteta, u periodu od 11 do 16 god, svaka druga osoba u većoj ili manjoj mjeri ima masnu i problematičnu kožu, jer je tada period hormonske nestabilnosti najviše izražen. Tada se javljaju prve akne.
Osim hormonske nestabilnosti, pubertet karakteriše i emocionalna ranjivost, samokritika, preispitivanje svog izgleda, što može dovesti do stvaranja, osjećanja manje vrijednosti, smanjene samouvjerenosti, povlačenja u sebe... Često dolazi do nerazumijevanja između djece i roditelja, što dovodi do dodatnog emocionalnog naprezanja i do zatvorenog kruga, gdje su svi psihoemocionalno ranjivi, svu pažnju fiksiraju na spoljašnje stanje i izgled kože, čime otežavaju proces rješavanja problema.
Ključ uspjeha je pomoći tim mladim ljudima da vrate samopouzdanje i sigurnost, da uspostave pravi kontakt sa najbližima, da bolje sagledaju trenutne probleme, saslušaju savjete I počnu pravilnom njegom da rješavaju problem, njeguju se I poboljšavaju svoj izgled.
Osnovno pravilo kod tretiranja akni je svakodnevno temeljno čišćenje kože, specijalnim emulzijama koje odmašćuju kožu, prodiru duboko u pore i oslobadjaju kožu od suvišne masnoće i nečistoće.
Povremeni odlazak kod kozmetičarke je neophodan, da bi ona pod sterilnim uslovima otvorila folikule i olakšala oticanje sebuma I spriječila širenje infekcije.
U početnoj fazi njege, nezaobilazan je enzimski piling koji se radi isključivo u kozmetičkim salonima, zbog opasnosti od širenja infekcije I stvaranja ožiljaka koji mogu veoma ružno da izgledaju. Pored enzimskog, jako dobre rezultate daje i piling sa AHA i Glikolnom kisjelinom, (Hemijski piling) čija je osnovna osobina ljuštenje tog debelog rožnatog sloja.
ZNAČAJ VOĆNIH KISJELINA ZA REŠAVANJE PROBLEMA KOD AKNI
Voćne kisjeline su posebna grupa tretmana pomoću kojih se vrši ljuštenje (eksfolijacija) površinskog sloja kože, čime se smanjuju i ublažavaju ožiljci od akni, fleke, pjege, hiperpigmentacije i ostala zadebljanja i neestetizmi. Kisjeline smanjuju PH vrijednost i smanjuju mogućnost razmnožavanja bakterija i imaju antibakterijsko dejstvo.
Redosled, vrsta i intenzitet tretmana prilagođava se svakoj osobi posebno u zavisnosti od stepena oštećenja kože, dubine ožiljka, godina starosti i mnogih drugih faktora koji se utvrđuju tokom kozmetičkog pregleda
Ono što je bitno je poznavati patofiziologiju akni, da bi ih uspješno tretirali. Efikasnost zavisi od toga da li smo prepoznali pravi tip akni i da li se primjenjuju pravi preparati baš za tu vrstu.
Kad govorimo o problemu tretiranja acni, važno je imati na umu da je to hronično stanje, pa je odgovarajuća njega neophodna u dužem vremenskom periodu, kako bi spriječili nastanak novih lezija.
Kod masne kože je u periodu puberteta i adolescencije povećana sinteza lipida, a lojne žlijezde, podliježu hormonalnim uticajima, pa dolazi do povećanja broja masnih ćelija i lojnih žlijezda, što dovodi do povećane proizvodnje loja u lojnim ćelijama. Kao reakcija kože na ovo iznenadno stanje dolazi do otežanog izlučivanja sebuma, zadržavanja u porama gdje se nastanjuju bakterije, dolazi do upale i stvaranja komedona i acni vulgaris. Koža postaje nečista sa texturom krupnih proširenih pora na površini, koje se svakodnevno šire, dolazi do seboreje, crvenila i neizbježnih akni.
Uz malo truda, svakodnevne njege, znanja i strpljenja može se povratiti zdrav izgled kože.
Svi tretmani, koji poboljšavaju vlažnost, ujednačenost kože, njenu debljinu i prokrvljenost, obezbijediće lijep i blistav ten. Naravno, uz to je potrebno piti puno tečnosti, najmanje dva i po litra u toku dana, zatim, jesti što više voća i povrća, što je moguće više u svježem stanju, smanjiti na najmanju moguću količinu upotrebu čokolade, masnih sireva, brze hrane, koristiti prirodne preparate za vlaženje masne kože I za zasušivanje već postojećih akni.
Autor
Sloba Bubanja
Podgorica
www.estebel-mn.com
No comments:
Post a Comment