Kada se preparat može nazvati prirodnim?
ZAŠTO SU KOZMETIČKI TRETMANI BILJKAMA IZ ORGANSKOG UZGOJA HIT
Poslednjih godina, sve što nosi oznaku prirodno i ekološko postaje način života. Kad kažemo prirodno, to za laika predstavlja nešto što je raslo u prirodi.
Znamo li mi uopšte šta se krije pod pojmom prirodna, bio, ili organska kozmetika, te da li ta kozmetika zaista sadrži isključivo prirodne komponente?
Treba napraviti razliku između prirodnih i organskkih preparata u kozmetici, jer se sve veći broj žena okreće prirodnim preparatima za njegu. Zbog toga je važno znati šta je prirodno a šta ne. Bitno je napomenuti da prirodna kozmetika ne mora biti organska, što znači da ne moraju svi dijelovi biti iz organskog uzgoja, dok organsku kozmetiku čine preparati koji sadrže prirodne, organski uzgajane sastojke, a odlikuje ih odsustvo aditiva i konzervansa. Karakteristika organske kozmetike je da nije dovoljno da je samo prirodni sastojak, već mora biti i organskog porijekla.
Organska kozmetika ne smije koristiti prirodne sirovine koje nijesu organskog porijekla, što znači da mora biti proizvedena od prirodnih, organski uzgojenih sirovina, dok prirodna kozmetika ne mora biti organskog porijekla, ali ne smije koristiti nikakve sastojke koji nijesu prirodni. Najčešće je to samoniklo bilje iz čistih područja.
Dakle prirodno ne znači organsko.
Kako prepoznati pravu prirodnu kozmetiku ?
Prirodna ili bio-kozmetika je ona kozmetika koja ima sve prirodne sastojke prema preporukama referentnih institucija i treba da zadovolji mnogo strožije standarde od onih koji se odnose na tradicionalne kozmetičke proizvode. Ti standardi garantuju brigu za okolinu kroz proizvodni lanac, sa naglaskom na prirodne sastojke vrhunskog ekološkog kvaliteta uz garanciju da estetika mora biti u skladu sa etikom.
Zanimljivo je kako potrošači vrlo često povezuju prirodnu kozmetiku isključivo s biljnim sastojcima, no prirodna kozmetika može sadržati mineralne sastojke, sastojke životinjskog porijekla, kao što su pčelinji vosak, lanolin od ovce, ili ekstrakt svile. Svi značajniji brendovi ove kozmetike, koju popularno zovu zelena kozmetika vode računa o cjelokupnoj filozofiji brige o ljudima i njihovoj okolini.
Za popularizaciju prirodnih proizvoda za njegu i ljepotu uglavnom su zaslužne neke slavne ličnosti koje su se zalagale da prirodu i njene proizvode približe ljudima, da pokrenu masovnu upotrebu i promociju trendova zdravog življenja i organskog uzgoja ljekovitog bilja. Uporedo sa razvojem ekološke svijesti i trendom povratka zdravom načinu života, posljednjih se godina na tržištu pojavljuje sve raznovrsnija ponuda pod oznakom prirodni, bio i organski sastojci u kozmetičkim proizvodima.
Važnost certifikata o kontrolisanom porijeklu proizvoda
Grupi ovih proizvoda pripadaju biljke koje imaju sertifikat organskog uzgoja ili biljke koje se kao samonikle beru na ekološki čistim područjima.
Važno je da su bez dodataka koji mogu da sadrže neke štetne komponente u koje spadaju; boje, sintetički mirisi, silikoni, parafini, sintetički konzervansi, genetski modifikovane sirovine, mineralna ulja i da nijesu testirani na životinjama.
Zašto je prirodna kozmetika dobra?
Kod preparata koji nose oznaku BIO, organski ili prirodni, zajedničko im je to, da proces proizvodnje mora biti brz i jednostavan kako bi sastav krajnjeg proizvoda bio što bliži sastavu izvornog biljnog materijala. Jedan od problema kod upotrebe prirodne kozmetike je kratak rok trajanja.
Ove preparate koriste osobe svih starosnih grupa, koje su sklone alergijskim reakcijama na pesticide i konzervanse, a koje žele dubinski da očiste kožu, osvježe i da je hidriraju.
Danas na tržištu postoje brojni preparati za njegu kože i velika večina proizvođača nas uvjerava kako su upravo oni idealni za našu kožu. Jedini pravi pristup je holistički pristup zdravlju i koži. Preparati koji su napravljeni od isključivo prirodnih supstanci, uz individualan pristup mogu zadovoljiti zahtjeve naše kože. Vrlo je važno kupovati kozmetičke proizvode od proizvođača koji posjeduju sertifikate o kontrolisanom porijeklu bio proizvoda.
Kozmetičke preparate sa certifikatima prepoznajemo po oznakama na ambalaži, koje zahtjevaju da proizvodi posjeduju prirodne i ekološke sastojke koje je propisao za to ovlašten organ. Mjerila i druge informacije o standardima i načinu dobijanja certifikata su dostupne kod ovih ovlaštenih organizacija koje ih dodjeljuju.
Ako uz pomoć prirode i organskih proizvoda želimo izgledati njegovano, lijepo i zdravo, zadržimo se još malo na holističkom pristupu njezi kože te prihvatimo tezu kako se unutrašnja kozmetika odnosi na zdrav život, a vanjska na upotrebu prirodnih kozmetičkih preparata.
Hit u svijetu, a i kod nas su tretmani i preparati na bazi biosupstanci, dobivenih isključivo organskim uzgojem ljekovitog bilja, koji ispunjavaju visoke standarde, koji garantuju da u njima nema primjesa pesticida, boja, industrijskih i naftnih elemenata, te da nijesu testirane na životinjama, a da sadrže 100 odsto prirodnih biosupstanci.
Biljni kokteli od kamilice, mente, bijelog i zelenog čaja i još mnoge druge koje pružaju jedinstven doživljaj opuštanja, prijatne arome uživanja. Sve ove biljke ako se nanesu na lice imaju izvanredan blic učinak, koji već nakon jednog tretmana koži vraća vitalnost i zdrav izgled. Dubinski regenerišu tkivo, poboljšavaju dotok kiseonika do ćelija, pročišćavaju i štite ćelije od slobodnih radikala, zbog čega vidno usporavaju starenje, smiruju iritiranu kožu i revitalizuju je.
Autor
Sloba Bubanja
www.estebel-mn.com
No comments:
Post a Comment