Voćne kisjeline su supstance koje se dobijaju iz raznih vrsta voća. Mogu biti Alfa i Beta hidroksilne, a uobičajeni skraćeni naziv je AHA. Sve vočne kisjeline djeluju na isti način; skidaju sloj izumrlih ćelija sa površine, rehidriraju epiderm(vračaju vlagu) I uspostavljaju normalnu PH vrijednost koži. Namijenjene su svim tipovima kože koje imaju promjene koje vode starenju. One smanjuju bore, koža poslije tretmana postaje glatka, dobija nježniju teksturu, izgleda zdravije, dobija mladalački izgled i elastičnost. Voćne kisjeline su odlične i u borbi protiv akni. Naime, otklanjajući površinski sloj kože, one oslobađaju lice od viška masnoće i bakterija, pa je poslije ovih tretmana koža mnogo manje podložna pojavi i nastajanju novih akni. Tretmani voćnim kisjelinama se preporučuju i onima koji imaju problem sa ožiljcima i flekama po licu. S obzirom da su rezultati vidljivi već nakon prvog tretmana ova metoda je veoma popularna, kako kod maldih, tako i kod starije populacije.
VRSTE VOĆNIH KISJELINA
U kozmetici se koristi više vrsta voćnih kisjelina. To su:
Glikolna, mliječna ili laktična, salicilna, vinska ili tartarična, jabučna ili malična, limunska ili citrična i bademova kisjelina. Svaka od njih ima važnu funkciju u obnavljanju kože i oštećenih funkcija kože.
KONCENTRACIJE I PRIMJENA
Kojim će intenzitetom djelovati, zavisi od više faktora.
Koncentracije mogu biti od 25%, - 70% , pa i do 90%. Visoke koncentracije se nazivaju Hemijski piling. Koncentracije, iznad 50% zahtijevaju veliki oprez zbog intenzivnog ljuštenja i crvenila koje se javlja poslije ovog tretmana, a koje može da traje od 5 do 7 dana. Kod upotrebe jačih koncentracija i većih procenata, njihovo dejstvo se ispoljava i 2-3 nedjelje nakon tretmana.
MJERE OPREZA
U zavisnosti od koncentracije kisjeline, pH vrijednosti preparata, vrste kisjeline i dužine trajanja samog tretmana, piling voćnim kisjelinama može biti površinski ili srednje dubok .
Bilo koju koncentraciju da koristimo, ova procedura se ne smije obavljati kod kuće, već isključivo u kozmetičkim salonima. Dok traje ljuštenje, perutanje ili crvenilo kože, ne preporučuje se izlazak na sunce, niti sunčanje u solarijumu.
Radi se u zasebnim kurama. Vrijeme djelovanja na koži je različito, što zavisi od tipa i stanja kože. Dok su voćne kisjeline na koži, nikad se ne treba oslanjati na vrijeme, već treba pratiti reakcije kože, da ne bi došlo do komplikacija koje prevazilaze domen kozmetologije. Zbog toga, ova procedura zahtijeva pažljivu pripremu klijenta, pravilnu procjenu stanja kože i sposobnosti regeneracije.
HEMIJSKI PILING
Hemijski piling je efikasna kozmetička metoda I jedinstvena grupa preparata u toku koga se na kožu nanosi rastvor određene kisjeline sa ciljem da ukloni oštećeni sloj kože i da omogući obnavljanje uklonjenog sloja novim i zdravim slojem kože.Ova procedura utiče i na poboljšanje kvaliteta i strukture kože i potpomaže normalizaciju i korekcije svih procesa regeneracije u epidermu u cilju uklanjanja raznih estetskih problema sa kože.
To je metoda podmlađivanja i regeneracije kože poslije različitih negativnih uticaja. Odličan je i za otklanjanje svih promjena na koži koje vode starenju. Koristimo ga kao tretman izbora kod zadebljanja na koži, dubokih ožiljaka od akni, dubokih bora, proširenih pora i u svim slučajevima gdje je potrebna maksimalna eksfolijacija (ljuštenje). To znači da odstranjujemo epiderm I površinski sloj derme (srednji sloj kože).
Koristi se za tretmane lica i tijela. Veoma je efikasan za rješavanje problema akni na leđima, ramenima, rukama, glutealnoj regiji, zatim fleka i pjega po koži, ožiljaka od nestručno tretiranih akni koji nastaju kao posledica oštećenja kože. Ako je oštećenjem zahvaćen dublji sloj kože, ožiljak je više izražen I više vidljiv I tada je hemijski piling lijek izbora
NJEGA ZRELE KOŽE VOĆNIM KISJELINAMA
Tretmani voćnim kisjelinama se preporučuju i kod osoba u poodmaklim godinama, kod svih onih koji imaju bilo kakva zadebljanja i neestetizme na koži.
U početnoj fazi njege, nezaobilazan je enzimski piling koji se radi isključivo u kozmetičkim salonima, zbog opasnosti od širenja infekcije I stvaranja novih ožiljaka. Pored enzimskog, jako dobre rezultate u izjednačavanju, učvršćivanju i posvetljavanju tena, daje i piling sa AHA i Glikolnom kisjelinom i Hemijski piling. Bilo koji piling da se koristi, važno je odrediti I prilagoditi koncentraciju svakom tipu kože posebno. Osnovna karakteristika svih ovih jedinjenja je ljuštenje tog debelog rožnatog sloja, pa koncentraciju treba prilagoditi da bi se izbjegle eventualne posledice.
Ova jedinjenja su efikasna i bezbjedna a pokazala su se kao jedna od najmoćnijih metoda za rješavanje ovih problema jer ne ostavljaju nikakve posledice, ako se doze prilagode svakoj osobi pojedinačno.
VRIJEME KAD SE PREPORUČUJE RAD SA VOĆNIM KISJELINAMA I HEMIJSKIM PILINGOM
Jesen I zima je idealno vrijeme za hemijski piling I voćne kisjeline. U ovom periodu UV indeks je nizak, pa nema opasnosti od komplikacija zbog intenzivnog crvenila koje se javlja poslije ovih tretmana, a koje su posledica izlistavanja površinskog sloja kože.
Hemijski piling služi za maksimalnu eksfolijaciju, što znači da se ovdje koriste velike koncentracije I visoki procenti. Mogu se koristiti I do 90% kisjeline. To znači da pored izlistavanja površinskog sloja, preparati prodiru dublje u kožu, djeluju na duboke slojeve, čime otklanjaju ožiljke, fleke, pjege i starosne promjene na koži, pa koža izgleda mlađa i zdravija sa boljom teksturom i bojom.
Zbog toga, hemijski piling zahtijeva pažljivu pripremu klijenta, pravilnu procjenu stanja kože i sposobnosti regeneracije svake kože posebno.
Autor
Sloba Bubanja
Beauty centar ESTEBEL
www.estebel-mn.com
No comments:
Post a Comment