Friday, July 28, 2017

BRIŽLJIVIM ODNOSOM PREMA KOŽI DO MANJE ŠTETE OD SUNCA I DO PRIRODNE LJEPOTE

BRIŽLJIVIM ODNOSOM PREMA KOŽI DO
MANJE ŠTETE OD SUNCA I DO PRIRODNE LJEPOTE
Stručnjaci kažu da je veoma teško analizirati elemente koji čine jednu kožu lijepom, prozračnom, blistavom, a da se primjećuje na prvi pogled. To je ono što vidimo, ali šta se dešava ispod površine, u dubljim slojevima kože, obično primjetimo kad se na površini počnu pojavljivati znaci opuštenosti, kad koža počne da puca, crveni, svrbi,kad postaje hrapava, kad se peruta i ljušti, pogotovo sada, tokom vrelih I sparnih ljetnjih dana.
ŠTETE OD NEKONTROLISANOG IZLAGANJA SUNCU
Tokom ljetnjih mjeseci stručnjaci uvijek upozoravaju na štetnost prevelikog i nekontrolisanog izlaganja suncu. Ako kožu ljeti predugo, prekomjerno i nekontrolisano iscrpljujemo na suncu, moru, bazenu punom hlora, na previsokim temperaturama, a koža je organ koji dugo pamti, moramo očekivati promjene poput pjega, fleka, proširenih ili zapušenih pora, opuštenog tonusa...
Zbog svega ovoga koža često djeluje opuštena i naborana. Nerijetko, prve bore se pojavljuju upravo u ovom periodu. Postojeće bore postaju dublje i jače izražene I pored uobičajene svakodnevne njege. Pojava dehidrirane, opuštene i neelastične kože, sa oslabljenom mrežom elastičnih vlakana je uobičajena . Zbog toga je važna posebna njega, prilagođena baš ovom period.
Specijalna njega je naročito neophodna kod suve kože, jer je kod njih uvijek problem nedostatka ili smanjenog broja lojnih žlijezda, koje učestvuju u stvaranju hidrolipidnog sloja na površini kože i koji ima ulogu da je štiti.
Kod prevelikog isušivanja kože, do problema dolazi zbog dezorganizacije lipida u međućelijskom vezivnom tkivu i remeti se funkcionalna struktura hidrolipidnog zaštitnog sloja, koji treba da štiti od nepovoljnih uticaja spolja i od prevelikog isparavanja vode iz kože.
Uticaj spolja može biti snažan pogotovu kod prevelikog i nekontrolisanog izlaganja suncu, zatim prilikom upotrebe agresivnih sredstava za čišćenje šminke, pogotovo sapuna, raznih sredstava koja imaju alkohola u sebi, kao i zbog nepovoljnih klimatskih uslova. Dugotrajna putovanja avionom, takođe, mogu da oštete kožu, naročito suvu, koja je već genetski predodređena da se lakše ošteti od onih debljih.
MORSKE ALGE I PLANKTON - IDEALNE ZA VLAŽENJE I BRZO VRAĆANJE SVJEŽINE
Da bi zaštitili kožu, većina ljudi koristi odgovarajuće preparate i sprovode svakodnevnu njegu kože preporučenu od kozmetičara u vidu hidrantnih krema, fluida, losiona i mlijeka za tijelo. Međutim, to često nije dovoljno da se koža potpuno zaštiti od isučivanja. Prirodni film kože po pravilu se ošteti slanom vodom, hlorom i izlaganjem suncu, a preplanulost, koju svi tako volimo i koja izgleda zavodljivo, znak je da je koža doživjela određeni stres. Zato je koži tokom ljeta potrebna njega specijalno prilagođena ovim vrelim danima i pojačanom isušivanju kože. Da bi ponovo bila elastična, glatka i da bi joj povratili vlagu koži treba uraditi poseba tretman dubinske hidratacije. Mlađim osobama je često dovoljna njega u vidu nekog laganog osvježavajućeg tretmana Morskim algama ili Planktonom, koji su idealni u ljetnjem periodu. Alge su nezamjenjive za vlaženje isušene kože i brzo vraćanje svježine. Za osjetljivu i suvu kožu, kojoj je potrebno intenzivno povećavanje stepena vlažnosti Morske alge su idelno rešenje, jer se njima na najbolji način ''gasi žeđ'' vaše kože i nadoknađuju elementi neophodni za njeno nesmetano i normalno funkcionisanje.
UNUTRAŠNJI FAKTORI KOJI REMETE HIDROLIPIDNI FILM
Pored spoljašnih i unutrašnji faktori remete sekreciju lojnih žlijezda. Neki od njih su menopauza, nepravilna ishrana, tiroidna i nadbubrežna žlijezda, starenje...
Brižljivom i pravilnom njegom može se obnoviti hidrolipidni film, koji pokriva površinu kože. Svaka koža ima specifičnu potrebu za određenom vrstom i količinom hidratacije u zavisnosti od tipa, godina života, načina života i njege. Njega i ishrana kod zdravih osoba imaju važnu ulogu. Pogrešno je mišljenje da kod suve i tanke kože ne treba raditi piling.
Taj sloj izumrlih ćelija, koje stoje na površini moramo redovno otklanjati, jer one sprečavaju upijanje hranljivih i korisnih sastojaka u kožu, usporavaju cirkulaciju i dovod kiseonika u kožu. Zato tereba raditi piling ili sami kući, nekim neagresivnim sredstvom ili posjetite svog kozmetičara, koji će staviti neku masku za pospješivanje oksigenacije i obnavljanje tog oštećenog zaštitnog sloja.
Zdrava ishrana i adekvatna zaštita od sunca
Uz malo truda, svakodnevne njege, znanja i strpljenja može se sačuvati blistavost kože, koja je obično znak dobrog zdravlja i raspoloženja. Svi tretmani, koji poboljšavaju vlažnost, ujednačenost površine kože, njenu debljinu i prokrvljenost, obezbijeđuju lijep i blistav ten. Naravno, uz to potrebno je piti puno tečnosti, najmanje dva i po do tri litra u toku dana, zatim, jesti što više voća i povrća, što je moguće više u svježem stanju i čuvati kožu od prevelikog i nekontrolisanog izlaganja suncu, kao i koristiti prirodne preparate za dubinsku hidrataciju i zaštitu od sunca.
Autor
Sloba Bubanja
Podgorica
www.estebel-mn.com

1 comment:

  1. Pročitajte, koristiće vam da sačuvate kožu od štete, koju može da izazove pretjerano izlaganje suncu

    ReplyDelete